Hanwha XNV-6120R
Hanwha Article code XNV-6120R
END-OF-LIFE
NetcamCenter {{ fullProductName }}
End-of-life: Product might no longer be available
Would you like personal advice on alternatives?
Discontinued
+ Quote
Description Hanwha XNV-6120R
The XNV-6120R/LPR provides a ready-to-go embedded LPR solution. Wisenet X powered by Wisenet 5, low-speed network IR outdoor vandal dome LPR camera for Parking Lots, Drive-thrus, and Entry Gates up to 35MPH. Key camera specifications include 2MP, Full HD(1080p), 12X optical zoom lens (5.2mm ~62.4mm) (54.58º ~ 5.30º), H.265/H.264/MJPEG, WiseStream II compression technology, 150dB WDR, USB port for easy installation, advanced video analytics and sound classification, high powered IR LEDs with readable length for LPR 65 ft, true D/N, dual SD card, hallway view, HLC, Defog detection, DIS , 12VDC/24VAC/PoE, IP67, IK10, NEMA 4X, built-in -40°F heater. -40°C ~ +55°C (-40°F ~ +131°F) temperature rating.
Key Features:
  • Max. 2Megapixel (1920 x 1080) resolution
  • 5.2 ~ 62.4mm (Optical 12X) Optical Lens
  • Max. 60fps@all resolutions (H.265 / H.264)
  • H.265, H.264, MJPEG Codec Supported, Multiple streaming
  • Day & Night (ICR), WDR (150dB), Defog
  • DIS with built-in Gyro sensor
  • Loitering, Directional detection, Fog Detection, Audio detection,
  • Sound Classification, Tampering
  • Motion Detection, Handover
  • SD / SDHC / SDXC 2 Slot (Max. 512GB)
  • Hallway View, WiseStreamII Support
  • IR Viewable Length 70m (229.66ft), IP67 / IP66, NEMA 4X, IK10
  • LDC Support (Lens Distortion Correction)
  • PoE , 24V AC, 12V DC, Bi-directional audio Support